Leczenie bruksizmu – Naturest Białystok

Co to jest bruksizm?

Bruksizm to mimowolne, nadmierne zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. Najczęściej ze zjawiskiem tym mamy do czynienia podczas snu, ale u niektórych osób może też występować w ciągu dnia. Z medycznego punktu widzenia bruksizm jest przede wszystkim zaburzeniem pracy mięśni żucia. Często jest on związany z długotrwałym stresem, napięciem emocjonalnym lub wadami zgryzu. Może również być skutkiem nieprawidłowego ustawienia zębów czy zaburzeń neurologicznych. Objawy bruksizmu zwykle pojawiają się stopniowo. Są to bóle głowy, ścieranie się szkliwa, nadwrażliwość zębów, a także ból w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego. Z czasem może dojść do uszkodzenia zębów, problemów z żuciem czy nawet zmiany owalu twarzy. Bruksizm najczęściej występuje u osób w wieku od 25 do 45 lat, jednak można go również spotkać u dzieci i osób starszych. To dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie.

biostymulatory białystok

Przyczyny powstawania bruksizmu

Mimowolne zgrzytanie i zaciskanie zębów, czyli bruksizm, może prowadzić do nadmiernego napięcia mięśni żucia. Zjawisko to należy postrzegać przede wszystkim jako reakcję organizmu na przewlekły stres oraz napięcie emocjonalne. Bruksizm często wiąże się też z problemami ze snem. Jego konsekwencjami mogą być nieprawidłowe ułożenie zębów, a nawet wady zgryzu. Schorzenie to u wielu osób bardzo często rozwija się nieświadomie – niektórzy pacjenci dowiadują się o nim dopiero po wystąpieniu bólu szczęki, bólu zębów czy w momencie, gdy zdają sobie sprawę ze ścierającego się szkliwa. Zresztą przyczyn bruksizmu jest o wiele więcej – zalicza się do nich również zaburzenia neurologiczne, nieprawidłową pracę stawu skroniowo-żuchwowego oraz działanie niektórych leków. Dodajmy, że bruksizm może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowany i leczony, może prowadzić do poważnych konsekwencji – pęknięć zębów, bólów głowy, migren czy zmian w rysach twarzy. Dlatego tak ważna jest szybka konsultacja z lekarzem.

Klinika NaturEst – jakość i bezpieczeństwo gwarantowane przez lekarzy

W klinice NaturEst zabieg wykonujemy z dbałością o najwyższą jakość i bezpieczeństwo. Pracujemy wyłącznie na sprawdzonych preparatach, a procedurę przeprowadza doświadczona lek. Monika Łozowska, lekarz w dziedzinie medycyny estetycznej, właścicielka NaturEst.

Leczenie bruksizmu w gabinecie NaturEst Białystok

Leczenie bruksizmu, tak jak każdej innej choroby, wymaga indywidualnego podejścia. Najważniejsza w całym procesie jest redukcja napięcia mięśniowego. Jednym z najskuteczniejszych zabiegów, dzięki któremu można to osiągnąć, jest podanie toksyny botulinowej (botoksu) w mięśnie żwacze. Preparat ten osłabia nadreaktywne mięśnie, zmniejszając ich napięcie i chroniąc zęby przed dalszym ścieraniem. Efekty tego typu terapii utrzymują się zazwyczaj od 4 do 6 miesięcy. Do leczenia bruksizmu stosuje się również szyny relaksacyjne, które chronią zęby w nocy oraz pomagają rozluźnić mięśnie żucia. W niektórych przypadkach naszym pacjentom zalecamy fizjoterapię. Pomocne mogą okazać się również masaże tkanek głębokich oraz techniki relaksacyjne, które wpływają dobroczynnie na cały organizm i wspierają redukcję stresu. Dzięki temu pacjent zaczyna odczuwać zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz ustąpienie bólów głowy i szczęki.

Konsultacja z lekarzem w sprawie leczenia bruksizmu

Aby dobrze dobrać zabieg na bruksizm należy w pierwszej kolejności skupić się na ocenie siły i napięcia mięśni żwaczy. W NaturEst najczęściej stosowaną metodą jest toksyna botulinowa (botoks). To właśnie ona skutecznie redukuje aktywność mięśni i łagodzi zgrzytanie zębów. Sam zabieg trwa od kilkanastu do kilkadziesięciu minut. Warto go przeprowadzić, bo jego efekt utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy, z możliwości powtórzenia procesu co 3–8 miesięcy. Sama konsultacja z lekarzem w NaturEst rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu – lekarz sprawdza napięcie mięśni żwaczy, ich ewentualny przerost i szczękościsk, a następnie podejmuje decyzję o zastosowaniu botoksu, fizjoterapii lub ewentualnie aparatu ochronnego na zęby. Następnie lekarz omawia ryzyko i przeciwwskazania z uwzględnieniem ewentualnych chorób neurologicznych, alergii oraz leków wpływających na przewodzenie nerwowo-mięśniowe. Zalecenia pozabiegowe mogą dotyczyć unikania masowania miejsc wkłuć, aktywności fizycznej bezpośrednio po zabiegu oraz ustalenia terminu kolejnej wizyty w celu kontroli efektów.

Efekty zabiegu leczenia bruksizmu

Leczenie bruksizmu, zwłaszcza za pomocą toksyny botulinowej, przynosi zauważalne efekty już po kilku dniach od przeprowadzenia zabiegu. Botoks rozluźnia mięśnie żwaczy, co powoduje redukcję zgrzytania i zaciskania zębów. Zalet tej substancji jest znacznie więcej – zmniejsza ona bowiem dolegliwości bólowe i napięciowe w obrębie twarzy i głowy pacjenta. Po zabiegu leczenia bruksizmu efekty utrzymują się zwykle od 3 do 6 miesięcy. Zabieg można wówczas powtórzyć, o ile pacjentowi zależy na podtrzymaniu jego efektu. Oprócz zmniejszenia napięcia mięśniowego pacjenci doświadczają również poprawy jakości snu oraz redukcji dokuczliwych objawów, takich jak bóle głowy czy szumy uszne. Leczenie bruksizmu poprawia nie tylko komfort życia pacjenta, ale również estetykę jego twarzy. Przede wszystkim zmniejsza napięcie mięśni, co może skutkować subtelnym wyszczupleniem dolnej części twarzy. Pacjenci mogą spodziewać się także poprawy ogólnego samopoczucia.